  • Cat No.: ABR115S-6
  • SKU: ABR115S-6
Product Views: 134
Cutting Disk for Steel & Stainless Steel
Disc: Ø115mm
Thickness: 1mm (±0.2mm)
Arbor: Ø22.2mm
Compatible with 115mm dia. angle grinders.
Manufactured from high quality Resin and Corundum. Designed for steel cutting only.
Application:
  • Steel cutting
  • Metal cutting
  • Steel Profile cutting
  • Sheet steel cutting
  • Manufacturing
  • Construction
An INOX cutting disc is used for:
  • Stainless steel cutting
Features
  • Quick cutting blade.
  • Durable resin and corundum.
  • Increased durability and disc life.
  • For Stainless steel inox cutting.
  • Industrial graded.
What is a grinding wheel?
Grinding metal
What is a grinding wheel made of?
Description Specification
Packaging Type Bulk
Package Weight 710g
Disc Ø115mm
Thickness 1mm (±0.2mm)
Arbor Ø22.2mm