  • Cat No.: ABR230S-2
  • SKU: ABR230S-2
Product Views: 165
Cutting Disk for Steel & Stainless Steel
Disc: Ø230mm
Thickness: 1.6mm (±0.2mm)
Arbor: Ø22.22mm
Compatible with 230mm dia. angle grinders.
Manufactured from high quality Resin and Corundum. Designed for steel cutting only.
Application:
  • Steel cutting
  • Metal cutting
  • Steel Profile cutting
  • Sheet steel cutting
  • Manufacturing
  • Construction
A steel cutting disc is used for:
  • Mild steel cutting
  • Car body panel work
  • Stainless steel cutting
  • Metal cutting
Features
  • Quick cutting blade.
  • Durable resin and corundum.
  • Increased durability and disc life.
  • Industrial graded.
What is a grinding wheel?
Grinding metal
What is a grinding wheel made of?
Description Specification
Packaging Type Bulk
Package Weight 1.82Kg
Disc Ø230mm
Thickness 1.6mm (±0.2mm)
Arbor Ø22.2mm